Naši drahocenní učitelé

HHKarmapa_portrait.jpg

Trinley Thaye Dordže

se narodil v roce 1983 v tibetské Lhase v rodině buddhistického mistra školy Ňingmapa, Miphama Rinpočheho. Byl nalezen a rozpoznán Künzigem Shamarem Rinpočhem. V jedenácti letech byl v důsledku politické situace v Tibetu nucen odejít do politického exilu do Indie, kde žije v Západním Bengálsku v Kalimpongu.

Západní veřejnosti se J.S. 17. Karmapa Thinley Thaye Dordže poprvé představil roku 2000, kdy absolvoval mimořádně úspěšné turné po Evropě. Tehdy předal buddhistická učení téměř 30 000 lidem. Od roku 2003 pravidelně navštěvuje západní země včetně České republiky.

SHGR01.jpg

Sherab Gyaltsen Rinpočhe

Sherab Gyaltsen Rinpočhe patří mezi nejznámější buddhistické učitele. Jeho styl učení je snadno pochopitelný a zároveň hluboký. Výklady jsou prostoupeny vřelým humorem, příběhy i praktickými radami. Již před několika lety založil Rinpočhe dva buddhistické kláštery a centrum pro meditaci v ústraní v Pharpingu. Téměř celý svůj život pečuje o sirotky a děti z chudých rodin. Publikoval řadu textů a pod jeho vedením byla vztyčena řada stúp (tradičních buddhistických staveb), které dnes stojí v Nepálu i Evropě. Jako jeden z mála buddhistických učitelů je držitelem titulu „Maniwa“ udělovaného mistrům praxe na Buddhu Milující oči, kteří inspirovali bytosti k odrecitování minimálně jedné miliardy manter OM MANI PEME HUNG. Spolu se 17. Karmapou je duchovní autoritou Nadačního fondu NALA i nově vzniklého Nadačního fondu KKPL.